Polonya

Polonya’da Rusya’ya çalışan casusluk şebekesi çökertildi


Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak yaptığı açıklamada, ülkede Rusya için çalışan casus şebekesinin çökertildiğini duyurdu. Bakan Blaszczak, “Ukrayna’ya saldıranlara bilgi sağlayan, casusluk faaliyeti yürüten bir şebeke çökertildi. Tehdit gerçekti. Polonya İç Güvenlik Teşkilatı görevlilerinin elde ettiği büyük başarının altını çizmek isterim. Tüm casus ağı çökertildi. Bu, şüphesiz Polonya istihbarat servislerinin ülkemizin güvenliği için çok verimli bir şekilde çalıştığının kanıtıdır” ifadelerini kullandı. Ukrayna’nın Rusya tarafından, Polonya’nın ise Belarus tarafından hibrit bir saldırı ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Blaszczak, “Eğer bir casusluk şebekesi ile uğraşıyorsak bunun sebebi bu şebekenin belirli bir amaç için bilgi toplamasıdır. Ortaya çıkan tablo gösteriyor ki bu kişilerin ülkemiz aleyhine hareket ettiği bir durumla karşı karşıyayız” şeklinde konuştu. Blaszczak ayrıca, ülkede buna benzer daha başka gruplar olabileceğine dikkat çekti.


“Ukrayna’ya silah tedarik edilen güzergahta gizli kameralar bulundu”


Polonya medyasında yer alan haberlere göre şebekeye yönelik operasyonda 6 kişi gözaltına alındı. Polonya’da sabotaj hazırlığında olduğu iddia edilen şüphelilerin Rus istihbaratına çalıştığı, özellikle Alt Karpatya Voyvodalığı’nda olmak üzere önemli demiryolu güzergahlarında gizli kameralara sahip oldukları aktarıldı. Ukrayna’ya silah ve mühimmat gönderilmesi için önemli bir sevkiyat noktası olan Rzeszow şehrindeki Jasionka Havalimanı’nın yakınında da kameralar bulunduğu belirtildi. Casusların tespit edilmesinin ardından önemli demiryolu güzergahları ve kritik altyapı çevresinde güvenliğin artırıldığı ifade edildi.


Mert Ürkmez
 

iha.com.tr üzerindeki haberler özet şeklinde yayınlanmaktadır. Haberin video, fotoğraf ve metnine Abone panelinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: www.iha.com.tr

Bunlara Bakın

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev:

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev: ‘Gerekirse Lviv’e kadar gireriz’

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, Rus basınına röportaj verdi. Rus ordusunun belirlenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir