ABD’nin planı tıkır tıkır işliyor: Selman ve Netanyahu’dan gizli görüşme

ABD’nin planı tıkır tıkır işliyor: Selman ve Netanyahu’dan gizli görüşme

Orta Doğu’da Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile başlayıp Bahreyn’le devam eden İsrail’le ilişkileri normalleştirme adımlarında sıcak gelişmeler yaşanıyor. ABD’nin girişimiyle Suudi Arabistan’ın da bu sürece dahil olacağıyla ilgili iddialar gerçeğe dönüşüyor gibi görünüyor. Bugün İsrail medyası çarpıcı bir iddiayı gündeme getirdi.

İsrail Ordu Radyosu, Başbakan Benjamin Netanyahu’nun dün gizlice Suudi Arabistan’a gittiğini öne sürdü. Habere göre Netanyahu, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile birlikte Suudi Veliaht Prensi Selman’la görüştü.

MOSSAD BAŞKANI DA GİTTİ

Üçlü görüşmenin basına kapalı olarak gerçekleştiği belirtilirken, Haaretz gazetesi zirvenin Neom şehrinde yapıldığını yazdı.

Gazete, Netanyahu’yu taşıyan jetin uçuş verilerini gösteren bir haritaya da yer verdi. İsrail Başbakanı’na bu ziyarette eşlik edenler arasında İsrail gizli servisi Mossad’ın başkanı Yossi Cohen’in de yer aldığı öğrenildi.

EĞİTİM BAKANI DOĞRULADI

İsrail cephesinden söz konusu görüşmeye ilişkin ilk doğrulama Eğitim Bakanı Yoav Galant’tan geldi. Ordu Radyosu’na konuşan Galant, görüşmeyi ‘inanılmaz bir başarı’ olarak niteleyerek, “Görüşme kamuoyundan gizli yapılsa da, yarı resmi olduğu halde bile büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Söz konusu iddianın doğrulanmasıyla, Netanyahu Suudi Arabistan’a giden ilk İsrail Başbakanı oldu.

BABA-OĞLUN ARASI AÇILDI

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal (WSJ), geçtiğimiz haftalarda Kral Selman ile Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın arasının İsrail yüzünden açıldığını yazmıştı.

Stephen Kalin, Summer Said ve Felicia Schwartz imzalı makalede, İsrail’le ilişkilerin normalleşmesi konusunda Kral ve Veliaht Prens’in farklı görüşlere sahip olduğu belirtilmişti.

WSJ’nin analizine göre Prens Selman, İsrail’le ekonomik ilişkiler kurarak İran’a karşı beraber hareket etme taraftarıyken, babası ise İsrail boykotunu sürdürerek Filistin’e olan desteği devam ettirmeyi savunuyor.

İlginizi ÇekebilirSuudilerde İsrail anlaşması çatlağı! Kral ve Prens Selman’ın arası açıldı

 

İlginizi ÇekebilirPompeo’ya Türkiye üzerinden analiz: Herkesi trollüyor

Kaynak: www.sozcu.com.tr

Bunlara Bakın

DSÖ, aşı sertifikasına karşı

DSÖ’den ülkelere çağrı: “Sınırları kapatmayın”

Covid-19’un ortaya çıkan yeni mutasyonu Omicron nedeniyle birçok ülke Güney Afrika’ya seyahat kısıtlaması uygulamasının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir