ABD ve Japonya

ABD ve Japonya’dan güvenlik işbirliğini artırma kararı


ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Hint-Pasifik bölgesi gezisi kapsamında ziyaret ettiği Japonya’da Savunma Bakanı Yasukazu Hamada ile bir araya geldi. Görüşmede Pyongyang eksenli güvenlik riskinin yanı sıra Çin’in bölgedeki faaliyetleri ve Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaş ele alındı. Görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan Austin, “Kuzey Kore’nin tehlikeli ve istikrarsız nükleer faaliyetleri ve füze programı bölgedeki barış ve istikrarı tehdit ediyor” dedi.


Çin’in kurallara dayalı düzeni baltalama girişimlerinden endişe duyduklarını belirten Austin, Çin Savunma Bakanı Li Shangfu’nun bu hafta sonu Singapur’da katılacağı konferans sırasında kendisiyle görüşmeyi reddetmesini “Talihsiz bir durum” olarak nitelendirdi. Li ile iletişime her zaman açık olduğunu vurgulayan Austin, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaşı ise “acımasız ve sebepsiz” olarak değerlendirdi.


Çoklu işbirliği vurgusu


Japonya Savunma Bakanı Hamada ise görüşmede, iki ülke arasındaki güvenlik işbirliğini derinleştirme ve bölgedeki tehditlerle mücadelede daha yakın temaslarda bulunma konusunda Güney Kore, Avustralya ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği ile de mutabık kaldıklarını söyledi. Zorlu güvenlik ortamının çoklu işbirliği gerektirdiğini söyleyen Hamada, “Yalnızca Japonya ve ABD arasında değil, aynı zamanda Güney Kore, Avustralya ve ASEAN (Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği) ülkeleri arasındaki işbirliğinin önemini de teyit ettik” şeklinde konuştu.
Burak Ersoy

 

iha.com.tr üzerindeki haberler özet şeklinde yayınlanmaktadır. Haberin video, fotoğraf ve metnine Abone panelinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: www.iha.com.tr

Bunlara Bakın

Meksikalı belediye başkanı timsahla evlendi, gelinlik giydirdi, dans etti

Meksikalı belediye başkanı timsahla evlendi, gelinlik giydirdi, dans etti

Meksika’nın Oaxaca eyaletinde yer alan San Pedro Huamelula’nın Belediye Başkanı Victor Hugo Sosa Garcia …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir